…Huzur nerdedir…

Bir fincan kahvesini yudumlarken , iskemlesinde oturmuş,elinde şiş örgüyle bir yandan buğulanmış camından dışarıda gelip geçenleri seyreden tonton yaşlı ninenin huzuru acaba kaçımızda var? Kimine göre O’nun sıradanlaşmış hayatı , günün büyük bir kısmını evde geçirmesinden dolayı da sıkıcı bir hayatı vardır diye düşünülse de ,yaşlı nine mutludur aslında…O’na göre mutluluk belki bizlerin aklının ucundan geçemeyecek kadar ufak,bizler içinse elimizle tutup maddeleştiremediğimiz için bir o kadar büyüktür. Çoğumuza göre mutluluk sadece paradır,sahip olabileceğin herşeyi bir güç simgesi haline getirmiş insanlar serveti en büyük ganimet olarak görürken,kimiyse bunun yeterli olmadığı bilincine varmış bizlerin tabiriyle biraz daha mütevazi olup en büyük hazinenin sağlık olduğunu düşünürken başkaları da sahip olduğu başarı öyküsünün dillerden dile anlatılmasına gıpta eder bir başka dünya insanıysa hayattaki en büyük mutluluğunun çocuklarının huzuru olduğunu düşünürken bambaşka bir insan dünyanın sadece aşk için güzel olduğuna inanır ve her aşkı kaybedişinde bedbaht olmuş biçare gezinir durur ve başkalarıysa sadece öylece hayatı seyre dalar akışın içinde sürüklenir gider,ne beklentisi vardır ne umudu ne kaybolmuş umuduna kürek çekecek gücü ve daha nice biz’ler….

Mutluluk nedir sorusuna cevap bulmak işte bu kadar çelişkilidir , bedenden bedene değişen anlamlandırdığımız duygular belki de gerçekten kaybolup karmaşıklığı kendi içimizde biriktirdiğimizin en gerçek örneği değil midir? Yaşlı nine, yaşlı olmasından kaynaklı ağrılarını bile önemsemezken,yıllara meydan okuyan acı tatlı her hatırasını hazinesine koymuş sadece huzur için yaşayan ,çoğu zamanını o küçücük odasında geçirip takvimleri devirirken bundan şikayet etmiyor ve şükredebiliyorsa , günümüz insanı hala hayattan ne bekliyor olabilir ironisini düşünmeden edemiyorum..Eskiler bizler gibi olmak isterken bense eski insanlara gıpta ediyorum.Bakışlarındaki masumiyet bence en büyük değerleri ve beklentileriyse sadece “ huzur”…Aslında çoğumuzun tek isteği huzur da olsa o karmaşık düşüncelerle bunu kendimizden uzaklaştırmak için her türlü mücadeleyi vermeye yemin etmiş gibiyiz.Sahip olduğumuz değerleri materyalist olmadıkça “değer” biçemeyen ,her şeyin fazlasını daha iyisini daha ve dahaları’nı bekledikçe huzuru ellerimizle itip sonra nerede benim mutluluğum diye haykırıp isyan ederken ,bize göre küçük gelen o hayatlarsa ellerindekilere sıkıca sarılabilen ,başına gelen kötü bir olayda buna bir sınav olarak bakıp yine de huzurunu arzularına teslim etmeyen bana göre “yüce” insanlardır…

Ve Mevlana’nın sevdiğim bir sözüdür ; “İnsan, büyük bir şeydir ve içinde her şey yazılıdır. Fakat karanlıklar ve perdeler bırakmaz ki insan içindeki o ilmi okuyabilsin. Bu perdeler ve karanlıklar; bu dünyadaki türlü türlü meşguliyetler, insanın dünya işlerinde aldığı çeşitli tedbirler ve gönlün sonsuz arzularıdır.”

Gözlerimizi kapatıp düşünelim ,öyleyse huzur “      ” …   Sevgiyle …

gonca’p

Görsel

Reklamlar
Bu yazı yazilarim içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to …Huzur nerdedir…

  1. anubich dedi ki:

    Elinize sağlık çok güzel yazmışsınız mutluluk günümüze son model telefon, pahalı bir laptop, modelli bir araba iyi bir ev gibi soğuk demirden mat plastikten üretilmiş somut nesnelerde aranıyor. Oysaki mutluluk yerine göre bir kuşun yavrusunu beslemesi, yerine göre bir annenin şevkatli dokunu, yerine göre bir sevgilinin omzudur aslında. O kadar kuvvetlidir ki hazzı öyle bir kaç ay sonra yeni modelini aramassınız her aklınıza geldiğinde anılarınız aynı tadı tekrar yaşarsınız.

    • gonca'p dedi ki:

      Çok teşekkür ederim ,dediğiniz gibi mutluluğu somutlaştırmak yerine değerlerimizin kıymetini bilsek ve onlara sıkıca sarılsak hayat çok daha güzel olur …

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s